Sensoorne integratsioon 
Teenuste sisu:
Sensoorne integratsioon (ladina keelest "sensus" - tunne, "integratio" - taastamine) on teatud protsess, mille käigus närvisüsteem saab informatsiooni meeleelundite retseptoritelt ja neid analüüsides kasutab neid eesmärgipäraseks tegevuseks. See on omamoodi närvisüsteemi võime tuua produktiivselt kokku erinevatest kanalitest tulevat infot. Inimese tegevuse edukus tervikuna sõltub suuresti sellest, kui arenenud see võime on. Seetõttu on oluline seda arendada spetsiaalsete sensoorse integratsiooni seansside abil. Selliste tundide tulemuseks on korrektne sensomotoorne areng ja kohesed refleksid välistele stiimulitele.
Tinglikult sensoorne integratsioon "sunnib" aju retseptoritelt saadavat teavet kiiremini tajuma (ja sellele reageerima), kiirendades erinevate funktsioonide taastootmisprotsesse.
Sensoorse integratsiooni häired on mitmesugused kuulmis-, nägemis-, kombamis-, maitse-, motoor-, haistmis- ja koordinatsioonihäired. Kui lapsel on mingil põhjusel sensoorse töötlemise häire, põhjustab see motoorsete oskuste, kognitiivse arengu ja käitumise häireid.
Sensoorse integratsiooni rikkumise märgid:
- ebapiisav või liigne tundlikkus kuulmis-, nägemis-, puutetundlike stiimulite suhtes;
- liiga madal või liiga kõrge motoorne aktiivsus, halvenenud lihastoonus;
- Raskused parema ja vasaku poole eristamisel, lugema ja kirjutama õppimisel;
- nõrk motoorne koordinatsioon, kohmakus, inhibeeritus;
- impulsiivsus, keskendumisraskused, väsimus;
- sotsiaalsetest kontaktidest keeldumine, kõnepeetus, õpiraskused;
- probleemid söögiriistade, kääride kasutamisega, pliiatsi ebaõige haardega jne.
Sensoorse integratsiooni häire:
Kuulmisfunktsiooni osas: hirm valjude helide ja müra ees, teatud tüüpi muusika või muusika talumatus üldiselt, negatiivsed reaktsioonid laulule / häälele, kõnedele mittereageerimine, segadus rahvarohketes ja avalikes kohtades.
Nägemissüsteemi poolelt: fotofoobia (hämaruse ja pimeduse eelistamine), pinged objektide vaatamisel, kohmakus üles-alla minnes (näiteks treppidel), ei vaata vestluskaaslase silmadesse.
Puutefunktsiooni poolelt: plastiliini, taigna, värvide, väikeste esemetega mängimisest hoidumine, valu- ja temperatuuritundlikkuse vähenemine, ei talu enda puudutamist. Teatud tüüpi kangale / riietele on negatiivne reaktsioon, neile ei meeldi paljajalu kõndida.
Vestibulaaraparaadist: liigutuste kohmakus ja kohmakus, ebastabiilsus, aktiivsete mängude, mänguväljakute ja spordi negatiivsed ilmingud, lihastoonus, keskendumis- ja koordinatsiooniprobleemid, liigne ärevus.
Maitsmis- ja haistmissüsteemist: toidutundlikkus (teatud tüüpi toiduainetest keeldumine), maitsepungade vähenemine, negatiivne reaktsioon lõhnadele, halb tundlikkus lõhnade suhtes.
Kui ülaltoodud sümptomitest ilmnevad mitmed häired, on vaja pöörduda spetsialistide poole ja viia läbi sensoorse düsfunktsiooni diagnoos. Seda tüüpi koolituste jaoks on eraldatud eraldi ruum. Saal on varustatud erinevate mänguformaadis esemetega, millega suhtlemisel on positiivne mõju ajufunktsioonide arengule. Sensoorse integratsiooni tubades on loodud kõik tingimused lapse maksimaalseks sukeldumiseks põnevasse mängukeskkonda. Arvatakse, et sensoorne integratsioon aitab kaasa kõne varasele algusele. Sensoorse integratsiooni kasutamine on väga tõhus ADHD, ASD, autismi korral.
(Info on võetud avalikust Interneti-allikast).